کتاب دور شده

اثر جین ارکهارت از انتشارات مهراندیش - مترجم: مهدی سجودی مقدم-ادبیات کانادا

جِین اِرکهات در ۲۱ ژوئن ۱۹۴۹ در اُنتاریو، به‌دنیا آمد و در تورنتو بزرگ شد. در سال ۱۹۷۱ از دانشگاه گوئلف اُنتاریو، در مقطعِ لیسانسِ ادبیاتِ‌ انگلیسی فارغ‌التحصیل شد و سپس در سال ۱۹۷۶ دومین لیسانس خود را ازهمان دانشگاه و این‌بار در رشته‌ی تاریخ هنر اخذ کرد. اِرکهات نویسنده‌ی هفت رمان تحسین‌برانگیز، سه کتاب شعر و بسیاری از داستان‌های کوتاه است. او دارای مقام افتخاریِ اُسی، دومین لقب و مدال افتخار در کانادا، است.
دورشده داستانی است که در یک بازه‌ی زمانی صدوچهل‌ساله و درسرنوشتِ پنج نسلِ متوالی اتفاق می‌افتد وبه‌گونه‌ای شفاهی از زبان اِسْتِر و نقل‌ از آیلین بیان می‌شود. داستانِ دختری زیبارو به‌نام مِری که به یک دیو-پری، موجودی آن‌دنیایی، دل می‌بندد و براساسِ باورهای اسطوره‌ای ایرلند، روحش در تصرف او قرار می‌گیرد؛ و سپس، داستانِ پنج نسلِ همچنان در تصرف، و ایرلندِ تحت‌استعمار انگلستان و قحطیِ بزرگِ مردم ایرلند، و مهاجرت به کانادا و وقایعِ مهاجران و سرزمینِ ناشناخته‌ی جدید.
دورشده ساختاری قدرتمند و بسیار سنجیده از اسطوره و تاریخ دارد که در عین‌حال با زبانی ممتاز، معنادار و گاه ‌ادیبانه، و حضورِ چشمگیر و مداومِ رئالیسم جادویی، به زیبایی و ظرافت، درهم تنیده شده و چشم‌اندازی معماگونه در مقابل خواننده گشوده است.
دورشده در سال انتشار به پرفروش‌ترین کتابِ کانادا تبدیل شد و جایزه‌ی تریلیوم اوارد را از آنِ خود کرد. برخی مننتقدین ادبی از دورشده به‌عنوان بزرگ‌ترین رمانِ اسطوره و تاریخ معاصر یاد کرده‌اند.


خرید کتاب دور شده
جستجوی کتاب دور شده در گودریدز

معرفی کتاب دور شده از نگاه کاربران
کتاب های مرتبط با - کتاب دور شده


 کتاب مافیای بمب افکن
 کتاب ویلون سل نواز سارایوو
 کتاب آن تابستان با مارا
 کتاب یاغی شن ها 3
 کتاب دریای آسایش
 کتاب در ستایش سادگی