کتاب شبی عالی برای سفر به چین

اثر دیوید گیلمور از انتشارات نشر چشمه - مترجم: میچکا سرمدی-ادبیات کانادا

شخصیت اصلی این داستان «رومن» مجری یكی از معروف‌ترین برنامه‌های تلویزیونی است. او و همسرش رابطه‌ای بسیار سرد باهم دارند تنها نقطه روشن زندگی او پسركوچكش «سایمون» است. سایمون در همان ابتدای قصه گم می‌شود. او و پلیس به دنبال كودک می‌گردند اما هیچ اثری از او پیدا نمی‌كنند. حتی جسدش نیز كشف نمی‌شود. رفته‌رفته روح و جسم «رومن» رو به زوال می‌رود و زندگیش آکنده از جنون و حسرت می‌شود و منزلت اجتماعی‌اش از دست می‌رود.


خرید کتاب شبی عالی برای سفر به چین
جستجوی کتاب شبی عالی برای سفر به چین در گودریدز

معرفی کتاب شبی عالی برای سفر به چین از نگاه کاربران
باید بلند میشدم، باید آشپزخانه کوچک اتاقم را تمیز میکردم، به کتاب خواندن ادامه میدادم یا اینکه میرفتم پایین به سرسرای هتل. از ماندن کنار زخم هایم در تاریکی چیزی عایدم نمیشد. چیزی نبود که به آن فکر کنم، هیچ چیز جدید یا سودمندی نبود، فقط همان فیلم تکراری من خسته که به طرف پایین خیابان میرفتم، چند تا آبجو میخوردم، به دخترهای گروه موسیقی لبخند میزدم، به خانه برمیگشتم. بوی او در خانه، تخت خالی، به تعداد لکه های خورشیدی که میتوان در یک فیلم دید، به آن موضوع فکر کرده بودم.

شخصيت اصلي اين داستان، رومن، مرد تنهايي است كه مجري يكي از معروف‌ترين و پربيننده‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني است. او و همسرش رابطه‌اي بسيار سرد و مكانيكي باهم دارند تا جايي كه گيلمور نام او را با حرف اختصاري اول اسمش بيان مي‌كند. در واقع تنها نقطه روشن زندگي او پسركوچكش سايمون است. سايمون كوچك و زيبا كه در اين نابساماني عهده‌دار تمام نقش‌هاي شادي‌آور زندگي پدر و مادرش شده در همان ابتداي قصه گم مي‌شود. رومن لحظه‌اي او را كه در تختخوابش خوابيده تنها مي‌گذارد و به كافه روبه‌روي خانه مي‌رود و چند دقيقه بعد با ناباوري مي‌بيند كه اتاق‌خواب سايمون خالي است و ردي از او در جايي نيست، او و پليس به دنبال كودك مي‌گردند اما هيچ اثري از او پيدا نمي‌كنند حتي جسدش نيز كشف نمي‌شود. انگار دستي از غيب تنها دلخوشي اين مرد تنها را از او مي‌گيرد و به دنبال اين جريان همه اعتبار شغلي و محبوبيتش در جامعه، درآمدش، باقي مانده ارتباط زناشويي و حتي سلامتي جسم و روحش نيز به باد مي‌رود. همسرش (كه او را مقصر مي‌داند)‌ نمي‌خواهد ببيندش و كم‌كم نبود سايمون براي رومن جنوني مي‌شود كه او را به نابودي مي‌كشاند. او به اعتياد پناه مي‌برد و اعتياد باعث بيكاريش مي‌شود. كار به جايي مي‌رسد كه او دست به سرقت مي زند. از يك مجري سرشناس به يك انسان غيراخلاقي و غيراجتماعي تبديل مي‌شود. رومن خود را مقصر مي‌داند، به همدلي خواننده كمك مي‌كند. نويسنده بخوبي نشان مي‌دهد كه جهان ناامني كه ما را در بر گرفته براحتي در چشم بر هم زدني، مي‌‌تواند تمام دلخوشي‌هاي ما را بگيرد. اما آنچه كه بازيركي چون روحي در كالبد داستان دميده شده، تعليق ميان دو فضاي مادي و معنوي داستان و معلق نگه‌داشتن خواننده ميان اين دو فضاست. (آیه کیانپور – جام جم)

چیزی که زندگی رو غیر قابل تحمل می کنه اینه که تصور کنی همه چیز همین طور که هست باقی می مونه و ادامه پیدا می کنه. اما من به شما می گم که این طور نیست.

مشاهده لینک اصلی
داشتن نثری ساده و روان و پر از احساساتی که به راحتی بیان شده بود، از ویژگی های اصلی کتاب بود.مشاهده لینک اصلی
این یک خواندن بسیار سریع است اما بسیار محتمل است - شناسه آن را بسیار توصیه می کند.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب شبی عالی برای سفر به چین


 کتاب جادوی چپکی: سنگ بکس
 کتاب هفت داستان عاشقانه
 کتاب باغبان شب
 کتاب بانوی پیشگو
 کتاب سیندرلا
 کتاب غم های کوچک